#MaskaDlaMedyka

CZY WIESZ, ŻE MASKA DO NURKOWANIA EASYBREATH FIRMY DECATHLON MOŻE STAĆ SIĘ MASKĄ OCHRONNĄ DLA WALCZĄCYCH Z KORONAWIRUSEM?

JEŚLI MASZ TAKĄ MASKĘ, ZADZWOŃ: 601 760 894 lub 517 787 839, albo zostaw ją w Urzędzie Miasta (3 Maja 60) w kartonie obok skrzynki podawczej.

WYGRAMY I PÓJDZIEMY WSZYSCY RAZEM NA SPACER.

Ten trudny czas

Kochani, któż mógł się spodziewać, że staniemy przed wyzwaniem, z jakim nikt z nas dotąd się nie mierzył.

Wszyscy dotkliwie odczuwamy skutki pandemii. Zakaz wychodzenia z domu, zamknięte szkoły i przedszkola, utrudnienia w poruszaniu się i zakupach, niemożność odwiedzania bliskich, praca zdalna równolegle z doglądaniem domowej nauki dzieci. Niektórzy boją się o miejsca pracy, innym kończą środki do życia, osoby starsze i samotne jeszcze dotkliwiej odczuwają swoją samotność. Nie znamy skali dramatów, jakie stają się udziałem naszych sąsiadów, krewnych, współmieszkańców.

Równocześnie teraz, bardziej niż kiedykolwiek, czujemy, że tylko wzajemna solidarność może nadać sens nadchodzącym dniom, tygodniom i miesiącom. Każdy z nas może podzielić się jakimś dobrem, tak jak robiliśmy to podczas WOŚP-owych Finałów – trzeba tylko, jak wtedy, te drobne wysiłki połączyć w jeden strumień. Wiemy, że instytucje nie są w stanie wszystkiego zauważyć, załatwić, naprawić – w chwilach najtrudniejszych głęboki sens mają działania samopomocowe, obywatelskie, sąsiedzkie. Jesteśmy grupą nieformalną – nie ma tu szefów i podwładnych, bardziej i mniej zasłużonych. Każde działanie, każdy dar ma równą wagę, jest równie cenne, bo komuś służy.

Nie mamy gotowych scenariuszy, bo nie wiemy, z czym się przyjdzie zmierzyć. Dzień po dniu będziemy uczyć się od siebie nawzajem, jak przetrwać ten kryzys. I przetrwamy go – wspólnie!

Co już robimy?

Nie jest tak, że godzina ZERO zastała nas, jako społeczność, zupełnie nieprzygotowanych. Od ponad dwóch tygodni wiele osób podejmuje wysiłki, żeby – na miarę naszych możliwości – zabezpieczyć służby medyczne i hospicjum (które, jak mówi doświadczenie innych miast, jest najbardziej wrażliwym miejscem) oraz osoby, których miejsca pracy z definicji wymagają kontaktu z innymi ludźmi.
 
Władze miejskie robią co w ich mocy, my – jako społeczność – co w naszej.
 
Wysiłkiem wielu osób udało się do tej pory:
  1. Sfinansować materiały, uszyć i przekazać w miasto i powiat 2.200 maseczek bawełnianych wielorazowych (szpital, hospicjum, przychodnie, sklepy, apteki, służby mundurowe, osoby prywatne z grupy najwyższego ryzyka) – tu brawa i ukłony dla grupy szyjącej. Dziewczyny dzień i noc pracują społecznie przy maszynach. Nazwiska naszych bohaterek znajdziecie w zakładce POMAGAJĄ.
  2. Sfinansować materiał i wyciąć 1.000 przyłbic, zabezpieczając tym samym kluczowe miejsca i osoby o największym ryzyku zakażenia. Tu ukłony w stronę Tomka Krukowskiego, który na swoim ploterze te przyłbice sam wycina i składa. Mamy, dzięki czujności Tomka, zapewniony materiał na kolejnych 2.000 przyłbic. Podziękowania należą się także Asi Walickiej, która czuwa na całą logistyką.
  3. Stworzyć – tu podziękowania jako konstruktorowi należą się Jarkowi Pużyńskiemu, augustowskiemu inżynierowi – prototyp metalowej nakładki na klamkę, która umożliwia otwieranie drzwi bez dotykania ich dłonią, co znacząco zmniejsza prawdopodobieństwo przenoszenia wirusa, zwłaszcza na klatkach schodowych. SZUKAMY OSOBY/FIRMY, gotowej podjąć się produkcji, tak, by zabezpieczyć miasto. Pan Jarek wykonał nakładkę w przydomowym warsztacie o powierzchni ok 8 m2, i przy użyciu dostępnych materiałów i narzędzi, sprawa więc nie może być bardzo skomplikowana.
  4. Zakupiliśmy ok 40 masek pełnotwarzowych do nurkowania firmy DECATHLON EASYBREATH SUBEA, apelujemy też do mieszkańców posiadających w domu takie maski, by przekazali je na rzecz medyków. Na całym świecie są one, po dołączeniu filtrów, używane przez osoby z pierwszej linii walki jako zabezpieczenie przed wirusem. Włączamy się tym samym w ogólnopolską akcję MASKA DLA MEDYKA.
  5. Otrzymaliśmy od inicjatywy MASKA DLA MEDYKA 100 przejściówek do masek, wydrukowanych na drukarkach 3D. DZIĘKUJEMY I KOCHAMY WAS!
  6. Zbyszek i Joasia Waliccy sfinansowali i zabezpieczyli na najbliższy czas środki odkażające do hospicjum. Jeśli możecie, wesprzyjcie ich w tym.
  7.  Rozpoczynamy także zbiórkę rękawic jednorazowych na potrzeby hospicjum.

wesprzyj naszą zbiórkę

MASKI DECATHLON EASYBREATH SUBEAJAK USZYĆ BAWEŁNIANĄ MASKĘ OCHRONNĄPROJEKT NAKŁADKI NA KLAMKĘJAK ZROBIĆ PRZYŁBICĘ